Velká úroda je snem každého zahrádkáře, který vkládá sílu a energii do pěstování rostlin. Jak to udělat, aby se rostlinám dařilo opravdu dobře?
Točte rostliny na zahradě
Zní to vtipně ale základem je, prostě nesázet rostliny neustále na stejné místo. Ideální je rostliny na zahradě točit, tak aby příští rok zase byly o kousek dál. Proč? Protože každá rostlina má jiné požadavky na živiny, co se množství i druhů živin týče. Tím že budete rostliny na zahradě střídat, nebude se půda natolik vyčerpávat a rostliny budou mít více plodů, které budou také kvalitnější.
Kupujte kvalitní sadbu
Žádná rostlina vám pořádně nevyroste, pokud nebude kvalitní semínko. Ze semínek koupených v supermarketu často nevyroste vůbec nic, natož silná a kvalitní rostlina. Sadbu tedy kupujte nejlépe v zahradnictví, kde to znáte a kde budou mít sadbu určitě kvalitní.
Dostatečná zálivka
Jako další věc, která pro vás bude zásadní je dostatečná zálivka rostlin. Samozřejmě, každá rostlina potřebuje jinou zálivku, ale u všech platí, že jim sucho nesvědčí. Rostlinám tedy dopřejte dostatek vody. Ideální je chytat do velkých nádob dešťovou vodu. Vody je totiž v posledních letech málo a je opravdu mírně nevhodné plýtvat pitnou vodou na zalévání zahrady. Navíc odstátá napršená voda většině rostlin opravdu svědčí.
Hnojení
Hnojení zahrady je další důležitý bod při cestě za dobrou úrodou. Půda se totiž vyčerpává a nové živiny nestíhá doplňovat. Pokud máte možnost sehnat koňský hnůj, pak se jedná o ideální hnojivo, které do země zaryjete před zimou a do jara budete mít půdu plnou živin. Jednotlivé rostlin můžete také přihnojovat, ideálně přírodními hnojivy, jako jsou třeba slepičince.
Plevel
Aby mohly rostliny růst a nebyly zbytečně ochuzené o živiny, můžete zahrádku zbavovat pravidelně plevele. Doporučujeme však neudržovat na zahradě příliš krátký – anglický trávník. Ten totiž neudržuje v okolní půdě vodu a ta poté odteče a nevsakuje se do půdy. Navíc anglický trávník nevydrží bez zálivky léto, takže je absolutně nevhodný.