Peníze

Mladí jsou na tom s finanční gramotností lépe, přesto to stále zázrak není

Přesto, že mladí lidé a děti jsou na tom s finanční gramotností lépe než jejich rodiče ve stejném věku, oproti zbytku Evropy stále zaostáváme. Pokud se zeptáte nějakého mladého člověka nebo dítěte ve svém okolí, pravděpodobněji Vám spíše sdělí cenu nejnovějšího iPhonu než reálnou cenu mléka. Zlepšení hlavně napomohlo zařazení finanční matematiky do hodin na základních školách a snaha rodičů vést děti k finanční zodpovědnosti již od útlého dětství. 

 Podle výsledků průzkumu České spořitelny je pro finanční gramotnost právě vzdělání to nejdůležitější. Nejhůře se ve financích pohybují lidé se základním vzděláním, nejlépe vysokoškoláci, přesto nejvíce finančně gramotní se stávají vysokoškoláci až po 40. roku života. Podle odborníků výsledky průzkumu nepřináší nic nečekaného – obecně lépe hospodaří s financemi lidé s vyšším platem, což většinou bývají jedinci s vysokoškolským titulem. Lépe hospodaří lidé ve větších městech, což opět může souviset s vyšším podílem vysokoškoláků v obyvatelstvu.

 Finanční gramotnosti by se dítě mělo učit již od mala. K tomu ho však musí vést rodiče, protože jenom škola nestačí. Pokud děti již teď naučíte, jaká je hodnota peněz, jak si efektivně našetřit a jak vůbec svůj rozpočet vést, v dospělosti nebudou tolik překvapení a rychleji se zapojí do běžného chodu života. Pamatujte si, že pro dítě jste ve světě financích vzor Vy, tudíž pokud neumíte nakládat s penězi, těžko to můžete naučit Vaše dítě.

 Zde je pár tipů, jak již od dětství vést dítě k správné cestě v oblasti hospodaření:

1.       Finanční hry
 Nebojte se již s dítětem předškolního věku hrát hry, kde řešíte otázky týkajících se peněz. V těchto hrách se fantazii meze nekladou, takže si můžete hrát na domácnost či obchod. V průběhu toho se dětem snažte sdělit, kde se peníze berou, jak se spoří, co se musí platit a co vše dospělý člověk ohledně peněz musí vědět.

2.       Kapesné
 Ideální věk pro první kapesné se pojí se začátkem povinné školní docházky. Obvykle začíná na pár desetikorunách a až postupem času se začíná navyšovat. Vůbec není na škodu dětem koupit peněženku a prasátko, aby si mohli úspory střádat do prasátka a mít hotovost aktuálně k dispozici. Sledujte hlavně u mladších dětí, za co utrácejí, ale pokud to jde, jejich rozhodnutí ohledně toho, co si koupili, nebo chtějí koupit, jim nerozmlouvejte.

3.       Vlastní bankovní účet
 I přesto, že tuto službu nabízí banky i často dětem, které mají za sebou sotva prvních pár let povinné školní docházky, je lepší počkat do vyššího věku. Ideální čas na založení účtu je okolo 12 let. Aby se dítě opravdu naučilo řádně hospodařit s penězi, je dobré mu posílat na účet i kapesné a zároveň k tomu přidat již nějakou platební povinnost – např. jízdné.

4.       Práce
 Za běžné domácí práce byste dítě platit neměli, protože se jedná o běžnou povinnost. Mladšího školáka však můžete motivovat nějakou mimořádnou prací, např. zametení listí na zahradě nebo umytí auta, za drobnou finanční odměnu. Od 15 let je možné chodit na brigády, takže se nebojte nechat puberťáka otrkat na všedním pracovním trhu.

Podobné příspěvky