Nejdříve si zodpovězme otázky, co to vlastně pískování je. K čemu je dobré, a jak se používá? Pískování je moderní metoda ochrany povrchů, respektive renovace povrchů. Pomocí pískování jednoduše, a hlavně rychle zbavíme ošetřovaný povrch nejen základních nečistot, ale především nepoddajných starých nátěrů a rezavých povlaků. Velkou výhodou pískování je to, že se touto metodou dají ošetřit povrchy jinak nepřístupné.
Tam kde se nedostanete jinými mechanickými prostředky, jako jsou drátěné kartáče, ať již ruční, či na vrtačce, tam pronikne jemné abrazivo tryskacího stroje. Pomocí pískování ošetříme povrch až na jeho základ. Žádným drátěným kartáčem nezbavíte ocelovou konstrukci rezavých míst tak dokonale jako právě pískováním. Na rozdíl od pevných brusných prostředků je však pískování k podkladu daleko šetrnější, nedochází totiž k masivnímu obrušování konstrukce. Pískování se provádí pomocí tryskací pistole. Ta žene abrazivo, může jít o minerální materiály, kovové materiály nebo dokonce o drť z kukuřičných zrnek, směrem k čištěnému předmětu ve vysoké rychlosti a ve velkém množství. To má za následek bombardování čištěného povrchu poměrně tvrdými zrníčky abraziva a rychlému narušení nežádoucího povlaku. Ten se rychle odlupuje a společně se spotřebovaným abrazivem odpadá na zem.
Každému je asi jasné, že práce s pískováním není jednoduchá. Při práci je nutné klást velký důraz na zdraví pracovníka, který pískování provádí. To znamená, že kromě mobilní pískovačky je nutné si zapůjčit i ochranné prostředky. Nejlépe kompletní výzbroj pracovníka – tryskače. Ta zahrnuje ochranný oděv, masku s filtry pro dýchání, kulku a brýle a také samozřejmě pracovní rukavice. Při práci se musí především zamezit vdechování abrazivního materiálu i úlomků čištěných předmětů. Mobilní pískovačku lze používat na zemi i na plošinách ve výškách, neboť abrazivo je směrem k tryskací pistoli vedeno pomocí tlakových hadic od kompresoru.